Kickboks

Kickboksu özetlemek gerekirse taekwondo ve boksun birleşimidir diyebiliriz. Bu sebeple vücudun hem üst bölgesini hem de alt bölgesini olabilecek en iyi şekilde çalıştırmaktadır. Kökeni muay thai ya da bilinen ismiyle Tayland boksuna dayanmaktadır. Savunma ağırlıklı bir dövüş sporu değildir. Çoğunlukla en iyi savunmanın saldırı olduğunu kabul eder.

Bu temel bilgilerin ardından temel amacımızın dövüşçü yetiştirmek olmadığını belirtmek gerekiyor.

Günümüz şehir şartlarının vahşi batıdan hallice olduğunu maalesef kabul etmemiz gerekiyor ve bu vahşi ortamdan yalnızca silahşörler etkilenmiyor. Sıklıkla savunmasız kalan bireylerin  bir nebze de olsa kendilerini savunabilmelerini sağlamak için; farklı bazı branşlardaki gibi hayâl ürünü teknikler yerine gerçek hayatta yani sokakta karşılığı bulunan kickboks teknikleri kimi zaman hayati önem taşımaktadır. Her sağlıklı birey gibi bizim temennimiz de öğrenilenlerin yalnızca spor olarak kalması ama günümüz yaşam koşullarını göz ardı etmemiz mümkün değil. Bahçede oynarken, okul çıkışında ya da arkadaşından dönerken sokakta sıkıştırılan, saldırıya uğrayan bir çocuğun veya işten, alışverişten yahut geç saatte eğlenceden dönen bir yetişkinin kendini biraz olsun koruyabilmesi tamamen savunmasız olmasından daha iyidir.

Kickboks ya da herhangi diğer dövüş sanatı  branşı hiç kimseyi süper kahraman yapamaz. Saldırı durumunda kişinin kendini savunabilmesi fiziksel yeterlilik, psikoloji, ortam, saldırganın sahip olduğu koşullar gibi pek çok değişkene bağlıdır ama şunu biliyoruz ki bir, sıfırdan büyüktür ve keşke demek sorunlara çözüm olmuyor.

Savunmaya ek olarak, özellikle pandemi sürecinde, alınan kilolarla ve zayıflayan kaslarla bozulan vücut şeklinin sağlığa ve yaşam kalitesine olumsuz etkilerini giderebilmek adına pek çok branşa göre çok daha dinamik, hızlı ve keyifli çözüm sunmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve bire bir özel dersler için lütfen iletişime geçin.