Milonga adabı

Milonga (şenlik, eğlence gecesi), tango dansının yapıldığı mekan ya da etkinliğe verilen addırozguraltun.net . Aynı zamanda bir müzik türü de bu isimle adlandrılmıştır. Sık sık milongalara giden, dünyası tango etrafında dönmeye başlayan kişilere ise milongueroozguraltun.net denir.Milongalarda ağırlıkla tango çalarken vals ve milonga türleri de geceye eşlik ozguraltun.net eder. Milongaların büyük çoğunluğu dans okulları tarafından haftalık olarak düzenlenmektedir.

Gecelerde müzikler gruplandırılarak çalınır. Genellikle aynı ya da benzer orkestranın aynı tür dört ozguraltun.net (bazen üç) parçasından yani bir tanda (grup)dan sonra kısa bir ara verilir. Bu araların ismi cortina (perde)dır ve pistin düzenlenmesi, eş değiştirmek ya da dinlenmek için dans etmeye uygun olmayan parçalar çalınır.

Dans etmek için eş seçmenin genel kabul görmüş farklı yöntemleri vardır. Bunlar içinde en doğru ya da kibar olanı cabeceo (baş ile davet)ozguraltun.net yöntemidir. Bunun için dans etmek istediğiniz kişi ile öncelikle göz teması kurmanız ve ufak bir ozguraltun.net baş ya da göz hareketiyle hatta bazen elinizle pisti göstererek dansa davet etmeniz gerekmektedir. Eğer dans etmek istediğiniz ozguraltun.net kişi de sizinle dans etmek istiyorsa bakışlarıyla ya da kafa hareketiyle sizi onaylayıp piste kalkacak ya da yanına gitmenizi bekleyecektir. Eğer göz sizinle dans etmek istemiyor ise göz teması kurmaktan kaçınıp başka yere bakacaktır. Böyle bir durumda kendisiyle dans etmek için ısrarcı olmamak, yanına gidip dansa davet etmemek gerekmektedir.

Dansa davette diğer bir yöntem ise Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ozguraltun.net fakat pek kibar sayılmayan bir yöntem olan yanına gidip sözel olarak dansa davet etmektir. Göz teması ozguraltun.net kuramadığınız kişilerle dans etmek için mecburen uygulamanız gerekebilir.

Milongalar sosyal ortamlar olduğundan etrafa saygı kuralı her zamankinden daha önemlidir. Dans ederken konuşmak ya da otururken ozguraltun.net yüksek sesle konuşmak, aşırıya kaçan, dikkat dağıtan hareketlerde bulunmak hoş karşılanmaz ve kimi zaman uyarılmanıza dahi neden olabilir.

Tango pisti dünyanın her ozguraltun.net yerinde halkalar halinde ve yukarıdan bakıldığında saat yönünün tersinde akan bir trafiğe sahiptir. Bu halkaya rondaozguraltun.net denmektedir. Eğer bir ronda dans edilemeyecek kadar kalabalıklaştıysa içeride bir ronda daha oluşturulur. Bu da dans edilemeyecek kadar kalabalık olduğunda rondalar merkeze doğru birer birer arttırılır. Dans ederken ronda dışına çıkmak ya da ronda değiştirmek pist trafiğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle dans sırasında sollama yapmak hoş karşılanmaz. Önünüzdeki çift ilerledikçe siz de ilerleyebilirsiniz.

Gecelere katılırken gündelik kıyafetlere göre biraz daha özenli ozguraltun.net giyinmek genellikle dans ettiğiniz kişiye saygıyı ifade eder. Yakın bir dans olduğu için giyim haricinde kişisel bakımınıza da özen gösteriyor olmanız beklenir. Ter kokan birisiyle dans etmek keyifli olmayacağı gibi parfüm şişesini üzerine boca etmiş birisiyle dans etmek de pek keyifli değildir. “Ne çok ne yok” en doğru ölçüdür. Mümkünse milonga esnasında sigara ozguraltun.net içmemeniz tercih edilir. Eğer içecekseniz de sigara içtikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ozguraltun.net dans eşinizi mutlu etmek için iyi bir tercihtir. Diş fırçalanamayacaksa nefesinizi tazeleyecek ağız spreyi, gargara, ozguraltun.net sakız, şeker gibi kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz ürünleri kullanmalısınız. Dans esnasında sakız ozguraltun.net çiğnemek de çok hoş karşılanmayan davranışlardandır.

Bir diğer önemli kural ise dans esnasında ozguraltun.net çok büyük hareketler yapmayıp başkalarının dans alanlarına saygılı davranmaktır. Boleo, gancho gibi büyük hareketlerin kontrolsüz olarak yapılması tehlikeli tekmelere dönüşüp diğer ozguraltun.net dansçıların sağlıklarına da zarar verebilmektedir.

Tangoya yeni başlayan her dansçıda olan “milongalar yalnızca ileri seviye dansçıların dans etmesi içindir” düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Her seviyeden dansçı yukarıdaki adabımuaşeret kurallarına uyduğu/uymaya çalıştığı sürece milongalarda dans edebilir.

Tabii ki bu kuralların hepsinden daha önemli olan bir şey var. Eğlenin! Unutmayın ki dans etmek ozguraltun.net göreviniz değil. Tadını çıkartın.