Ortopedik Engelli Tango

Başıma her seferinde keyifli işler açan Süreyya Oskay’ın, 2015 baharında Çanakkale’ye kültür ve sanat festivaline gidiyoruz, seni de tango atölyesi için yazayım mı diye sormasıyla bambaşka bir dünyaya yaklaşmakla kalmayıp doğrudan içine girmiş oldum; engelliler. Tango çalıştaylarının olduğu yerde Esenler Ortopedik Engelliler Derneği de yaptıkları cam, seramik, filografi vb. ürünlerini sergiliyordu. Neden tangoyu denemeyelim diye bir fikir çıkınca her şey değişti. Tüm üyelerle birkaç parça dans edip İstanbul’a dönünce aklıselim bir proje yürütme kararı aldık. Tango camiasında çok meşhur bir laf vardır; yürüyen herkes dans edebilir. Benim için hiçbir hükmü yok bunun. Artık durabilen herkes dans edebilir diyorum. Sebep? Ekibimizde fiziksel bütünlüğü yerinde olan kişilere göre bazı fazla ve eksiklerimiz var. Meselâ, eksik olarak yürüme hatta algılama becerilerimiz var. Fazladan ise tekerlekli sandalye ve koltuk değneklerimiz var ama en önemlisi çok fazla isteğimizin olması.
Okumaya devam et “Ortopedik Engelli Tango”

Dokunmanın gücü adına – Tangoda sarılma

Dokunmak ve sarılmak Türkiye’nin içinde bulunduğu kültür ve görgü için belki çok sıradan bir şey. Bayramda seyranda, yolda karşılaşınca, yola çıkarken, misafirliğe gidince, misafir gelince, özleyince, korkunca, üzülünce… Milletçe sürekli temas halindeyiz, sarılıyoruz. Ya tangoda sarılma nedir, bize ne katıyor? Okumaya devam et “Dokunmanın gücü adına – Tangoda sarılma”

Spor zamanı

Destek kuvvet olarak spor!

Dengem pek iyi değil, çabuk yoruluyorum, dik duramıyorum, fazlalıklarım olmasa her elbise daha çok yakışırdı, kalçam sanki başkasına aitmiş gibi kontrolsüz, kollarım keşkül gibi, merdiven çıkamıyorum, az giyineceğim mevsimler yaklaştıkça daralıyorum, göğsüm yerçekimine direnemiyor, sindirim sistemim ‘su içsem yarıyor’ seviyesine geriledi, birisi saldırsa tokat atmayı bile beceremem, basenlerim ayrı eve çıkmak üzere, can simitlerime martılar saldırıyor ve benzeri üzüntülerden en az ikisine sahipseniz artık hareket etme zamanı gelmiş demektir. Dörtten fazlasına sahipseniz spor motivasyonu ve psikolojisi için köprüden önceki son sapağa yaklaşıyorsunuz. Okumaya devam et “Spor zamanı”